Jak lampy podłogowe mogą odmienić wnętrze domu lub mieszkania?

Właściwie rozmieszczone oświetlenie może całkowicie zmienić wystrój pomieszczenia. Wisząca lampa jako główne źródło światła wcale nie musi wykluczać posiadania dodatkowego oświetlenia, a nawet tworzyć z nim harmonijną całość i pełnić funkcję elementu dekoracyjnego. Lampy podłogowe to idealny pomysł, aby urozmaicić wnętrze.

Jak lampy podłogowe urozmaicą pomieszczenie?

Nudne wnętrza bez charakteru potrafią przygnębiać i negatywnie wpływać na wystrój całego mieszkania. Zmiana koloru ścian czy zakup nowych mebli to dość spora inwestycja, która dodatkowo zajmuje dużo czasu. Wykorzystując lampy podłogowe, można nie tylko urozmaicić wnętrze o nowe źródło światła, ale także całkowicie zmienić jego nastrój. Kluczową rolę odgrywa tu nie tylko rodzaj i wykończenie lampy, ale przede wszystkim dobrze zaplanowane jej ustawienie. Dodatkowe źródło światła potrafi zarówno optycznie powiększyć przestrzeń, jak również wydzielić w niej strefy, tworząc kąt do relaksu w salonie czy sypialni. Za pomocą oświetlenia można wyeksponować najważniejsze punkty w pomieszczeniu oraz ukryć te, które powinny być mniej widoczne.

W jaki sposób wykorzystać lampy podłogowe?

Urządzając pokój, musisz zdecydować o jego głównym źródle światła. W tej roli sprawdzi się lampa wisząca, gdyż model na podłogę nie zapewni równomiernego oświetlenia po całym pomieszczeniu. Możesz go za to wykorzystać do rozjaśnienia kąta, w którym spędzasz czas relaksując się przy książce czy gazecie. Lampa podłogowa może być również wykorzystana o wydzielania stref – szczególnie, jeżeli pomieszczenie pełni kilka funkcji. W dużej sypialni, która służy nie tylko do odpoczynku, ale również jest wykorzystywana jako gabinet do pracy i garderoba, warto zdecydować się na wydzielenie stref za pomocą różnych modeli lamp podłogowych. Nie tylko zapewnią dostęp do dodatkowego światła, ale także podkreślą charakter wnętrza.

Jak wybrać lampę podłogową?

Lampa podłogowa pełni wiele różnych funkcji w pomieszczeniach i jej wybór powinien opierać się na tym, jakie zadanie ma do wykonania. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

  • Odległość od gniazdka – jeżeli w miejscu, w którym planowałeś umieszczenie lampy podłogowej nie ma gniazdka, może lepiej zdecydować się na przenośną lampkę stolikową na baterię. Przedłużacz przeciągnięty przez cały pokój nie będzie prezentował się zbyt atrakcyjnie.
  • Dostępność przestrzeni – duże lampy prezentują się wyjątkowo elegancko, jednak wciśnięte na siłę w kąt, który chciałeś oświetlić, mogą przynieść odwrotny skutek estetyczny.
  • Wybór miejsca – lampa podłogowa ustawiona w salonie jako dodatkowe oświetlenie strefy wypoczynkowej to świetny pomysł. Należy jednak unikać sytuacji, kiedy lampa przysłaniałaby kanapę lub cały telewizor. Szczególnie byłaby to niezręczna sytuacja w przypadku wizyty gości, kiedy rozłożysta lampa zasłoniłaby całkowicie Twojego rozmówcę.

Lampy podłogowe dostępne są w wielu klasycznych i nowoczesnych modelach, dlatego od Ciebie zależy, na który styl się zdecydujesz.

Napisano 2020-07-24

Kategorie

Przeszukaj blog

Porównaj 0
Prev
Next